NSF-ordlista brukes ikke bare i NSFs turneringer, men også av Wordfeud og Ordspill. Du kan lese mer om den her.
Vi ønsker en ordliste som er så rikholdig som mulig, og setter stor pris på at spillerne foreslår nye ord. Ser ønskelisten litt slunken ut, er det fordi det ikke er så lenge siden forrige oppdatering. Det kan også hende at ord som mangler i listen ikke står her, men likevel ligger i databasen vår – det tar litt tid å få vurdert ord også etter at de er lagt inn der.
Er det ord du savner i ordlisten? Foreslå dem i en kommentar nederst på siden. Gi helst en definisjon også, med mindre ordet er helt selvforklarende. Det hjelper oss veldig. Vi er ganske gode i norsk, men vi er ikke synske.
Les gjerne dette før du legger inn forslaget ditt: Vi følger bokmålsreglene, men står fritt til å ta inn ord det ikke allerede eksisterer en normering for. Alle forslag vil bli sjekket opp mot eksisterende ordbøker og andre kilder, samt mot gjeldende rettskrivningsregler.
Mange spillere etterlyser forkortelser som DJ, VM, NM, pH, MC, CA o.l., men ordlisten inneholder ingen forkortelser, og skal heller ikke gjøre det. Ord som PC, TV, CV, DVD, WC og CD oppfattes ofte som forkortelser, men de er normert som substantiver. Det skyldes at vi aldri tok i bruk «personal computer» og «compact disc» på norsk – i stedet gikk vi rett til PC og CD, og bøyde dem som substantiver. Derfor regnes disse ikke som forkortelser, men som initialord og substantiver.
Reglene for Scrabble sier i tillegg at alle ord som godkjennes i spillet må kunne skrives bare med små bokstaver. Ord som pH, DJ og MC, som ofte etterlyses, kan ikke det. Derfor står ikke disse i ordlisten.
Tusen takk for at du bidrar!
Ord som står i kursiv, er manglende former av ord som allerede står i ordlisten.
| A | B | C | D |
|---|---|---|---|
anabiotisk adj.
|
badebøye s.
|
cepelinai s.
|
dome s.
|
| E | F | G | H |
egiett s.
|
fasadeliv s.
|
(til) gangs |
henrulle v.
|
| I | J | K | L |
keytar s.
|
lammeøre s.
|
||
| M | N | O | P |
nivådele v. |
oche s.
|
petanque s.
|
|
| QR | S | T | U |
ratioer/ratioene s.
|
s(c)enetid s.
|
talemelding s.
|
uvridd adj. |
| V | W | XYZ | ÆØÅ |
vaginakuler s.
|
wolof s. |
ønskebe(i)n s. |



Jeg mener odet pluton må være med. Foklaringen er hentet fra det Norske Akademis ordbok https://naob.no/ordbok/pluton og betyr større legeme av en dypbergart dannet ved størkning av en smeltemasse dypt under jordoverflaten
Beklager at du har måttet vente på svar, her svarer vi litt etter skippertaksmetoden, men alle innspill blir lest og besvart før eller senere. PLUTON bør stå i ordlisten, ja, takk for forslaget!
Vennlig hilsen Kirsti Vogt, for NSFs språkkomité
Mizwad: Tunisisk sekkepipe
Zukra: Libyisk sekkepipe
Beklager at du har måttet vente på svar, her svarer vi litt etter skippertaksmetoden, men alle innspill blir lest og besvart før eller senere. Jeg finner verken MIZWAD eller ZUKRA i bruk på norsk. Og det hadde vært fint om du snart sluttet å foreslå ord bare fordi de inneholder Z. Spesielt fordi de aller fleste ordene du foreslår allerede står i ordlisten, så det er helt tydelig at du ikke har forsøkt å legge dem engang.
Vennlig hilsen Kirsti Vogt, for NSFs språkkomité
Tekoligark: nytt ord i 2025
Beklager at du har måttet vente på svar, her svarer vi litt etter skippertaksmetoden, men alle innspill blir lest og besvart før eller senere. TEKOLIGARK bør stå i ordlisten, ja, takk for forslaget!
Vennlig hilsen Kirsti Vogt, for NSFs språkkomité
Hei. Ordet BADEBØYE fikk jeg ikke godkjent i WordFeud. Ordet står i NAOB med denne definisjonen: «Sjøfart. Spesialmerke i form av gul bøye (med stake og kryss i toppen) som markerer badeplass.» Eksempel på bruk (i NAOB): «Brygga ytterst på moloen … ligger innenfor badebøyene, og er derfor ikke tillatt til bruk for båteiere.»
Beklager at du har måttet vente på svar, her svarer vi litt etter skippertaksmetoden, men alle innspill blir lest og besvart før eller senere. Du har helt rett i at BADEBØYE bør stå i ordlisten, takk for forslaget!
Vennlig hilsen Kirsti Vogt, for NSFs språkkomité
Jeg savner ordet bomtelt. Dette er et ord som brukes i forbindelse med seilbåter. Det beskriver et stykke presenning som legges over bommen når seilet er nede og som danner et telt over cockpiten.
Beklager at du har måttet vente på svar, her svarer vi litt etter skippertaksmetoden, men alle innspill blir lest og besvart før eller senere. BOMTELT bør absolutt stå i ordlisten, takk for forslaget!
Vennlig hilsen Kirsti Vogt, for NSFs språkkomité
Ordet havari mangler i wf.
Beklager at du har måttet vente på svar, her svarer vi litt etter skippertaksmetoden, men alle innspill blir lest og besvart før eller senere. Ordet HAVARI mangler ikke i ordlisten, så hvis du ikke har fått legge det, har du ikke spilt på bokmål. Hvilket språk du spiller på ser du i listen over aktive spill i Wordfeud-appen.
Vennlig hilsen Kirsti Vogt, for NSFs språkkomité
Ordet «fødtes» godtas ikke i wf, men dette er jo fortid av å fødes. Står oppført i Bokmålsordboka, så hvorfor godtas det ikke?
Beklager at du har måttet vente på svar, her svarer vi litt etter skippertaksmetoden, men alle innspill blir lest og besvart før eller senere. Ordet FØDE står i ordlisten, selvsagt, men ikke formen FØDTES. Det er fordi denne bøyningsformen er ikke med for noen verb, fordi den er så lite utbredt i bruk.
Vennlig hilsen Kirsti Vogt, for NSFs språkkomité
Foreslår fotosjef. Kjent yrkestittel
Beklager at du har måttet vente på svar, her svarer vi litt etter skippertaksmetoden, men alle innspill blir lest og besvart før eller senere. FOTOSJEF bør absolutt stå i ordlisten, ja, takk for forslaget!
Vennlig hilsen Kirsti Vogt, for NSFs språkkomité
Buffet
Beklager at du har måttet vente på svar, her svarer vi litt etter skippertaksmetoden, men alle innspill blir lest og besvart før eller senere. Ordet du tenker på staves BUFFE eller BUFFÉ på bokmål og står i ordlisten allerede.
Vennlig hilsen Kirsti Vogt, for NSFs språkkomité
Skal det ikke være lov å legge FLIKEDE?
Beklager at du har måttet vente på svar, her svarer vi litt etter skippertaksmetoden, men alle innspill blir lest og besvart før eller senere. Vi er klar over at bøyningsformen FLIKEDE mangler, så den feilen blir rettet opp i neste oppdatering.
Vennlig hilsen Kirsti Vogt, for NSFs språkkomité
MINNUG blir godkjent, men hører vel mer hjemme i norrønt eller i en bortgjemt dialekt enn i et språkspill på 2000-tallet.
Hei!
Savner: nivådele, nivådel, og nivådelt i ordboken.
Beklager at du har måttet vente på svar, her svarer vi litt etter skippertaksmetoden, men alle innspill blir lest og besvart før eller senere. Du har helt rett i at NIVÅDELE burde stå i ordlisten, takk for forslaget!
Vennlig hilsen Kirsti Vogt, for NSFs språkkomité
gude, fleur, rasj, ransj, soleis, sjikte, barlin, afrika, Åktel, IRL, temu, syren, CE, CP, Cyr, era, ruggi, biola, vrid, CDI, soria, øt, søv, ko, omni, længt, rasshol, råt, bå, atv, piai, tyve, vr, øt, tec, nt, hanna, jago, vo, oa, vm, tve, æp, faffar, trusser, mimt, tar, cm, nc (no chord, vanlig i noter), pms, who, kjend, baka, ph, føra, db
Beklager at du har måttet vente på svar, her svarer vi litt etter skippertaksmetoden, men alle innspill blir lest og besvart før eller senere. Så vidt jeg kan se, er alle forslagene dine enten ikke norske, ikke tillatt i bokmål, feilstavet, eller de er egennavn eller forkortelser. Så vi kommer dessverre ikke til å ta dem inn i ordlisten.
Vennlig hilsen Kirsti Vogt, for NSFs språkkomité
Foreslår ordet DYPRENS
En dyprens er en grundig ansiktsbehandling designet for å rense huden i dybden, fjerne talg, urenheter, døde hudceller og forurensning som en vanlig daglig rens ikke får bort. Behandlingen er spesielt egnet for fet, akneutsatt eller tilstoppet hud, og bidrar til å balansere talgproduksjonen, åpne porene og gi huden en «restart».
Beklager at du har måttet vente på svar, her svarer vi litt etter skippertaksmetoden, men alle innspill blir lest og besvart før eller senere. DYPRENS bør absolutt stå i ordlisten, ja, takk for forslaget!
Vennlig hilsen Kirsti Vogt, for NSFs språkkomité
Anføttes – å ligge anføttes
Beklager at du har måttet vente på svar, her svarer vi litt etter skippertaksmetoden, men alle innspill blir lest og besvart før eller senere. Ordet du etterlyser står i ordlisten, men skrives ANDFØTTES, ikke ANFØTTES.
Vennlig hilsen Kirsti Vogt, for NSFs språkkomité
COWBOYSTREKK
AUSTGAVL mangler (Alle de andre formene av himmelretningene + GAVL er i lista, inkludert ØST)
Beklager at du har måttet vente på svar, her svarer vi litt etter skippertaksmetoden, men alle innspill blir lest og besvart før eller senere. Vi har oppdaget denne feilen, så AUSTGAVL kommer nok inn ved neste oppdatering, men takk for at du sa fra!
Vennlig hilsen Kirsti Vogt, for NSFs språkkomité
Ordet BIDET godkjennes ikke i Wordfeud. Det er da et allment kjent ord?
Beklager at du har måttet vente på svar, her svarer vi litt etter skippertaksmetoden, men alle innspill blir lest og besvart før eller senere. Ordet du etterlyser skrives ikke BIDET, men BIDÉ, og det står i ordlisten.
Vennlig hilsen Kirsti Vogt, for NSFs språkkomité
Hvorfor er ikke ordet forkortelse cirka…altså CA tatt med, når ord som EHH, HM, BH, CD, og flere slike forkortelser.
Beklager at du har måttet vente på svar, her svarer vi litt etter skippertaksmetoden, men alle innspill blir lest og besvart før eller senere. Forklaringen på hvorfor forkortelser som CA ikke står i ordlisten finner du i teksten øverst på siden her.
Vennlig hilsen Kirsti Vogt, for NSFs språkkomité
Absolutt alle aviser i Norge sier mygg- mygga
Dere godkjenner kun bestemt form myggen!
Mygga burde godkjennes siden det er den formen som blir mest brukt
Beklager at du har måttet vente på svar, her svarer vi litt etter skippertaksmetoden, men alle innspill blir lest og besvart før eller senere. Jeg lurer veldig på hvilke aviser du leser, for moro skyld sjekket jeg landets to største, VG og Aftenposten, ingen av dem skriver MYGGA. Og det er ikke så rart, fordi den bøyningen ikke er tillatt i bokmål. Derfor er MYGGEN den eneste formen som står i ordlisten.
Vennlig hilsen Kirsti Vogt, for NSFs språkkomité
Jeg foreslår at lovlære legges inn i ordlista.
Beklager at du har måttet vente på svar, her svarer vi litt etter skippertaksmetoden, men alle innspill blir lest og besvart før eller senere. Vi legger LOVLÆRE inn i databasen vår, takk for forslaget!
Vennlig hilsen Kirsti Vogt, for NSFs språkkomité
I appen Ordbøkene er ordet KVILE akseptert som bokmålsform – både som substantiv og verb.
Jeg snakker bokmål, og for meg er det helt naturlig å kvile meg, kanskje mer naturlig enn å hvile meg.
Men ordet mangler i ordbøkene deres…..
Beklager at du har måttet vente på svar, her svarer vi litt etter skippertaksmetoden, men alle innspill blir lest og besvart før eller senere.
Hvis du slår opp på http://www.ordbokene.no, ser du at ordet KVILE bare er å finne i Nynorskordboka. En rekke kv-ord ble tatt ut av bokmålsnormen i 2003, og da ble de også tatt ut av vår ordliste.
Vennlig hilsen Kirsti Vogt, for NSFs språkkomité
Ordet: tufte er jo et norsk ord på bokmål, hvorfor godtas ikke det?
Mente ordet: rifte
Beklager at du har måttet vente på svar, her svarer vi litt etter skippertaksmetoden, men alle innspill blir lest og besvart før eller senere. RIFTE er ikke noe vanlig ord på norsk, og finnes ikke i noen ordbøker. Substantivet rift har ikke noe tilhørende verb. Derfor står det ikke i ordlisten.
Vennlig hilsen Kirsti Vogt, for NSFs språkkomité
BIEHOTELL
Ble svært overrasket og skuffet da ordet ikke ble godkjent i Wordfeud.
Ps! Jeg ville ha vunnet spillet om jeg hadde fått legge det ordet. Det er i daglig bruk og det selges i aktuelle butikker, så ordet bør godkjennes!
PPS! Sammensatte ord er det mest morsomme i ordspill.
Beklager at du har måttet vente på svar, her svarer vi litt etter skippertaksmetoden, men alle innspill blir lest og besvart.
Du har selvsagt helt rett i at BIEHOTELL bør stå i ordlisten, og vi har faktisk ordet liggende i databasen allerede, sammen med INSEKTHOTELL, det er bare ikke ferdigbehandlet for inkludering ennå.
Vennlig hilsen Kirsti Vogt, for NSFs språkkomité
Fikk ordet FJO lagt mot meg i et spill. Ingen norske ordbøker har med det ordet. Det bør vel ut av ordlista?
FJO står ikke i noen ordbøker foreløpig, nei, men vi har drøssevis av ord som ikke gjør det. FJO er tatt inn helt bevisst, fordi vi ser at det stadig mer er utbredt i bruk, som en fornorsking av det engelske PHEW. Det betyr altså akkurat det samme som PUH. Så FJO blir stående i ordlisten.
Vennlig hilsen Kirsti Vogt, for NSFs språkkomité
Fikk ikke lagt ØK og BA påwordfeud, det må være feil?
ØK og BA står selvfølgelig i ordlisten så feilen er antagelig at du ikke spiller på bokmål. Det kan du lett se i oversikten over spill i appen, før du kontakter oss, for her kan det ta lang tid før du får svar.
Vennlig hilsen Kirsti Vogt, for NSFs språkkomité
Dirrene bør være lov
Flertall bestemt form av dirr
Det er ikke slik at alle ord brukes i flertall, og dirr er et eksempel på et ord som sjelden gjør det, derfor står ikke flertallsformene i ordlisten.
Vennlig hilsen Kirsti Vogt, for NSFs språkkomité
Hei. Skulle legge STEAROL for 92 poeng, men ble fortalt det ikke står i lista (for bokmål). Det er jo et forholdsvis vanlig alkohol.
Takk for forslaget. Det er ikke så mye som tyder på at STEAROL er et ord vi bør ha i ordlisten, ordet er ikke å finne i noen ordbøker og gir også uhyre få norske treff på nett.
Vennlig hilsen Kirsti Vogt, for NSFs språkkomité
Hei, fikk ikke lov å skrive bivuak, håper dere kan legge dette i ordlista. Alle som har vært i Forsvaret /sett kompani Lauritzen har hørt/brukt dette ordet før. (Med bivuak menes et enkelt, midlertidig tilholdssted eller overnattingssted utendørs, gjerne uten telt eller med svært enkel beskyttelse.).
Mvh Linda
Ordet du etterlyser står i ordlisten, men skrives BIVUAKK.
Vennlig hilsen Kirsti Vogt, for NSFs språkkomité
SWATTING
LAIV eller LAIVE : drive med laiv, en form for improvisert dramatisering uten publikum
LAIV er godkjent. Men ikke LAIVE.
Swingers